< powrót

Zielona energia w firmie – dlaczego się opłaca?

Wykorzystywanie zielonej energii, czyli tej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, niewątpliwie jest rynkowym trendem. Jednak czy tylko trendem? Wyposażanie nowych, jak i istniejących budynków w instalacje OZE powoli staje się koniecznością. Związane jest to nie tylko z zaleceniami ograniczania emisji w firmach – instalowanie alternatywnych źródeł energii w istniejących obiektach jest po prostu opłacalne. Dzięki zielonej energii firma może sporo zyskać – dlaczego inwestycja w zieloną energię się opłaca oraz jakie rozwiązanie OZE wybrać? To zdecydowanie warto wiedzieć!

Alternatywne źródła energii w firmie 

Przedsiębiorstwa zazwyczaj wykorzystują znaczne ilości energii, która jest im niezbędna do działania. Często więc poszukują one sposobów na obniżenie jej kosztów oraz zmniejszenia poboru energii z sieci elektroenergetycznej. Odpowiedzią na te problemy mogą być odnawialne źródła energii implikowane w różnej formie. 

Generowanie energii z własnego źródła 

Powszechnym sposobem na wykorzystanie zielonej energii w firmie jest wykonanie własnej instalacji, która przetworzy energię ze źródeł odnawialnych w energię elektryczną lub cieplną. Należą do nich m.in.:

Bezapelacyjnie najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej już od wielu lat jest fotowoltaika. W 2023 roku powstało ponad 206 tysięcy takich instalacji. Natomiast w styczniu tego roku było to około 11,6 tys., których moc zainstalowana wyniosła 300 MW. Instalacje fotowoltaiczne w firmach mogą być wykonywane na gruncie lub na dachach budynków (pod warunkiem ich odpowiedniej nośności).

Innym źródłem zielonej energii są turbiny wiatrowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw. System może być wyposażony w urządzenie o poziomej lub pionowej osi, którego moc różni się w zależności od modelu czy rodzaju turbiny.

Niektóre przedsiębiorstwa, których produktem ubocznym jest biomasa, wykorzystują ją do produkcji energii elektrycznej czy ciepła.

Zakup energii elektrycznej pochodzącej z OZE 

Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych nie musi być produkowana przez przedsiębiorstwo. Żeby firma cieszyła się z zielonej energii, możliwy jest jej zakup od odpowiedniego sprzedawcy. Jednym z nich jest Polenergia Sprzedaż, która oferuje energię elektryczną z certyfikatem Energia 2051 i gwarantuje, że w każdej godzinie poboru będzie ona pochodzić w 100% ze źródeł odnawialnych. W Polenergii czystą energię generują farmy wiatrowe na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne, a wkrótce dołączą do nich farmy wiatrowe na morzu. 

Instalacja niekonwencjonalnych źródeł energii

Energia cieplna w przedsiębiorstwach może także pochodzić z innych źródeł. Należą do nich m.in. kolektory słoneczne oraz pompy ciepła wykorzystujące przekształcanie energii ze słońca, gruntu, wody czy powietrza. 

Zalety zielonej energii dla firm 

Czy inwestycja w zieloną energię się opłaca? – to pytanie jest powszechne w środowisku biznesowym. W dzisiejszych czasach zrównoważone podejście, które uwzględnia stosowanie źródeł odnawialnych, jest jednym z fundamentów rozwoju firm i niesie ze sobą wiele korzyści. 

Oszczędności 

Poszukując zalet stosowania zielonej energii w przedsiębiorstwie, na pierwszy plan wysuwa się zawsze oszczędność. Decyzja związana ze zmianą sprzedawcy oferującego energię z OZE może dać natychmiastowe oszczędności bez żadnych kosztów inwestycyjnych. Natomiast produkcja energii pochodzącej ze słońca, wiatru czy innego źródła z własnej instalacji pozwoli zredukować pobór prądu z sieci, co także wpłynie na obniżenie rachunków i oszczędności. 

Stabilność cen energii 

Ceny za 1 kWh energii elektrycznej dla przedsiębiorstw cały czas rosną, a panujący trend nie zapowiada ich obniżenia. Wpływ na to mogą mieć konflikty za granicami naszego kraju, czy też koszty ponoszone w związku z emisją. Koszt wytworzenia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, z własnej instalacji czy od innego producenta, jest stosunkowo niewielki, a cena w porównaniu do innych źródeł jest stabilna. Wynika to z tego, że wydatkami związanymi z jej wytworzeniem są jedynie inwestycja i serwis. Natomiast koszt konwencjonalnego pozyskiwania energii z paliw kopalnych, które dominuje w naszym kraju, z uwagi na wahania cen surowców może być w ciągu roku bardzo zróżnicowany. Dlatego dzięki gwarancji ceny nawet do kilku lat, którą oferuje m.in. Polenergia Sprzedaż, firma może, choć w pewnym zakresie uniezależnić się od kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej. 

Wizerunek 

Zaufanie oraz opinia o przedsiębiorstwie jest w obecnych czasach niezwykle istotna. Firma, która wykorzystuje zieloną energię, działając w myśl idei zrównoważonego rozwoju, wzbudza większe uznanie, dzięki czemu partnerzy oraz kontrahenci chętniej nawiązują z nią współpracę. Daje to firmie przewagę nad konkurencją. Ma to także pozytywny wpływ na detaliczną sprzedaż produktów wśród świadomych konsumentów, ponieważ coraz częściej zwracają oni uwagę na wpływ firmy na środowisko i wytwarzany ślad węglowy. 

Wpływ na środowisko 

Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych w znacznie mniejszym stopniu wpływa na środowisko naturalne niż ta pochodząca ze źródeł konwencjonalnych. Zakup zielonej energii, czy też generowanie jej we własnej instalacji pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Każde, nawet najmniejsze tego typu działanie przynosi pozytywne efekty w walce ze zmianą klimatu. 

Finansowanie 

Polityka energetyczna w naszym kraju, jak i w całej Unii Europejskiej jest uważana za jedną z ważniejszych kwestii, dlatego jej transformacja jest priorytetyzowana. Na cel inwestycji w odnawialne źródła energii uzyskać można wsparcie finansowe w postaci różnych dotacji. Również banki wspierają rozwój OZE, udostępniając kredyty na preferencyjnych warunkach. Korzystając z takich form pomocy, możliwe jest skrócenie zwrotu z inwestycji w zieloną energię. 

Raportowanie ESG 

Niektóre duże przedsiębiorstwa oraz spółki notowane na giełdzie od stycznia tego roku podlegają raportowaniu ESG. Od roku 2026 obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich spółek. Pewność pochodzenia energii wykorzystywanej na działanie przedsiębiorstwa i stosowanie zielonej energii w firmie może zostać uwzględnione oraz opisane w części raportu dotyczącej kwestii środowiskowych. 

Jakie rozwiązanie OZE wybrać w firmie? 

Wybór każdej opcji wykorzystującej zieloną energię niesie ze sobą wiele zalet. Jednak głównym ograniczeniem są nakłady finansowe i zwrot z inwestycji. Dlatego, w pierwszym kroku warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które nic nie kosztuje, czyli nad zmianą sprzedawcy energii. Może to przynieść nie tylko korzyści finansowe związane z niższymi opłatami za energię, ale także pozytywnie wpłynąć na rozwój energetyki odnawialnej w naszym kraju. Jednak w tym przypadku istotny jest wybór odpowiedniego sprzedawcy energii, najlepiej takiego, który gwarantuje energię ze sprawdzonego źródła tj. objętą Certyfikatem Energia 2051 i z gwarancją pochodzenia. 

Własne źródło energii odnawialnej wiąże się również z szeregiem korzyści. W przypadku własnej fotowoltaiki koszt instalacji może być stosunkowo niewielki, zważając na to, jak szybko nastąpi zwrot z inwestycji. Warto zasięgnąć opinii eksperta, np. zwracając się do Polenergia-pv, jakiej mocy instalacja sprawdzi się najlepiej w danej firmie. 

Inne rozwiązania przetwarzające zieloną energię także mogą być świetną inwestycją w firmie. Korzyść związana z redukcją emisji gazów cieplarnianych poprzez ich instalację jest niezwykle istotna, a obniżenie rachunków za energię będzie dodatkowym atutem. 

 

Bibliografia

https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/ 

materiały informacyjne grupy Polenergia

https://www.polenergia-pv.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-dla-firm-czy-fotowoltaika-sie-oplaca-w-biznesie