InPost i Polenergia: Zielona Energia dla Paczkomatów® i Floty Elektrycznej
InPost, lider w dostawach dla e-commerce w Europie, oraz Polenergia, czołowa polska grupa energetyczna w sektorze OZE (odnawialne źródła energii), zawarli wieloletnią umowę, dzięki której wszystkie blisko 24 000 urządzeń Paczkomat® w Polsce będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Energia ta zasili również flotę 1300 aut elektrycznych oraz oddziały i sortownie InPost, znacząco redukując emisję CO2. Realizacja umowy z Polenergią umożliwi InPostowi rozwój zgodny z najnowszymi standardami dekarbonizacji, dążąc do zerowego śladu węglowego.
Farma Wiatrowa Dębsk jako kluczowy dostawca zielonej energii
Energia, która zasili urządzenia Paczkomat® oraz flotę InPost, będzie pochodziła głównie z Farmy Wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW, należącej do Polenergii. Dębsk to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce, z roczną produkcją energii na poziomie 366 GWh, co wystarcza na pokrycie zapotrzebowania ponad 183 000 gospodarstw domowych. InPost, dzięki kontraktowi PPA (Power Purchase Agreement), otrzyma energię z gwarancją pochodzenia, co potwierdza jej wyłączne źródła odnawialne.
Piotr Maciołek, Członek Zarządu Polenergia S.A., komentuje:
To przełomowy kontrakt. Dzięki umowie z Polenergią blisko 24 000 maszyn Paczkomat® w Polsce będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii, wytworzonej w naszych odnawialnych źródłach. Czysta energia dostarczona przez Polenergię zasili też w znacznym stopniu flotę 1300 aut elektrycznych oraz oddziały i sortownie InPost, przyczyniając się do redukcji dwutlenku węgla. Niezwykle cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem.
Ekologiczna rewolucja InPost w sektorze e-commerce
Dla InPost podpisana umowa jest istotnym krokiem w realizacji Strategii Dekarbonizacji. Już od 2025 roku wszystkie Paczkomaty® InPost będą działać zeroemisyjnie, co jest efektem długofalowego planu zainicjowanego już w 2023 roku. Wówczas firma przeszła na zazielenioną energię poprzez zakup i umorzenie Gwarancji Pochodzenia, które potwierdzają, że cała energia pochodziła z odnawialnych źródeł.
Flota aut elektrycznych InPost. Źródło: InPost
Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost, dodaje:
Umowa PPA z Polenergią jest dla nas bardzo istotnym krokiem w realizacji Strategii Dekarbonizacji. Dzięki tej zielonej energii, od 2025 roku, funkcjonowanie sieci urządzeń Paczkomat® w Polsce będzie zeroemisyjne. Natomiast, realizowana w ostatnich latach inwestycja w elektryczną flotę przyniesie oczekiwane redukcje, co nie byłoby możliwe, gdybyśmy korzystali z konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych.
Izabela Karolczyk-Szafrańska wskazuje również na dodatkowe korzyści płynące z umowy PPA:
Już w 2023 roku wszystkie urządzenia Paczkomat® były zasilane energią zazielenioną, dzięki zakupowi i umorzeniu Gwarancji Pochodzenia, co poświadcza, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Te działania są kontynuowane w 2024 roku. Umowa PPA, którą podpisaliśmy z Polenergią ma jednak jeszcze inny wymiar, ponieważ pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii.
Rozwój floty elektrycznej i zeroemisyjnych punktów
W ramach realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, InPost nie ogranicza się jedynie do zasilania Paczkomatów® zieloną energią. Firma posiada flotę 1300 aut elektrycznych, która dzięki energii z OZE staje się coraz bardziej ekologiczna. Dodatkowo, oddziały i sortownie InPost również będą korzystać z tej czystej energii, co pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla o około 125 000 ton.
InPost, jako jedna z pierwszych firm na polskim rynku, przystąpił do inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi), deklarując osiągnięcie poziomu NET-ZERO do 2040 roku. To kolejny krok w kierunku zeroemisyjnej działalności w Polsce i całej Europie, gdzie InPost aktywnie działa w takich krajach, jak Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia czy Portugalia.
Polenergia – lider w polskim sektorze OZE
Polenergia, będąca największą polską prywatną grupą energetyczną, aktywnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii. W planach ma dalszą rozbudowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, co stanowi jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w historii Polski. Firma oferuje także umowy typu PPA, przeznaczone dla przedsiębiorstw, które chcą redukować swój ślad węglowy oraz dywersyfikować źródła energii.