Czym jest biomasa? Wyjaśniamy
Biomasa co to jest?
Od zarania dziejów człowiek wykorzystywał proces pozyskiwania energii z biomasy, nie mając jeszcze świadomości samego zagadnienia. Pomimo upływu wieków i zmian koncepcji dotyczących pozyskiwania energii, obecnie nadal stawiamy na ten model. Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia i jego charakterystyki.
Czym jest biomasa i co to znaczy, że można z niej pozyskiwać energię? Pojęcie biomasy oznacza wszystkie produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które można wykorzystać do tworzenia energii. Zalicza się do nich zarówno poprodukcyjne odpady roślinne, jak i rośliny uprawiane specjalnie w tym celu. To także produkty pochodzenia zwierzęcego i odpady związane z hodowlą. Pozyskiwanie energii polega na odzyskiwaniu z biomasy cennych składników powstałych w procesach fotosyntezy, a zatem przede wszystkim węgla.
Obecnie biomasa stanowi największy wkład w produkcję energii odnawialnej, o których więcej pisaliśmy w artykule “Odnawialne źródła energii – poznaj wady i zalety”. W naszym kraju prawie 20% mocy pozyskiwanej z OZE powstaje za sprawą wykorzystywania odpadów roślinnych. W Unii Europejskiej jest to nawet do 50%, co pokazuje, że nadal mamy ogromne możliwości wykorzystania tych surowców. (podanie źródła).
Zastosowanie biomasy
Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie biomasy. Energia może być pozyskiwana przy wykorzystaniu naturalnych procesów, jakim ulegają produkty roślinne i zwierzęce. Odzyskuje się między innymi gazy i biopaliwa, które powstają w czasie kontrolowanych procesów gnilnych i fermentacyjnych. Jednak najwięcej energii powstaje w procesach spalania węgla zawartego w roślinach.
Biomasa w postaci suchej wykorzystywana jest do zasilania bloków energetycznych służących do produkcji prądu i ciepła. Jest także prasowana pod ciśnieniem i w formie pelletu trafia do prywatnych odbiorców. Do palenia stosuje się głównie odpady tartaczne i produkty przemysłu drzewnego, których nie da się wykorzystać w inny sposób. W ostatnich latach popularne stały się rośliny wysokoenergetyczne, które uprawiane są tylko z myślą o wykorzystywaniu w procesach spalania.
Biomasa – kontrowersje
W niektórych kręgach biomasa wzbudza pewne kontrowersje, które spowodowane są głównie faktem, iż energia z materiału pozyskiwana jest w procesach spalania, a jednym z odpadów procesu jest dwutlenek węgla. Z założenia odnawialne źródła energii mają być neutralne dla środowiska i nie powodować w nim dodatkowej szkody.
Argumenty ekologów opierają się jednak na właściwościach i charakterystycznych umiejętnościach roślin. W trakcie wzrostu rośliny pobierają dwutlenek węgla z powietrza, który przetwarzają na składniki odżywcze. W czasie życia roślina przetwarza więcej dwutlenku węgla, niż powstaje w wyniku jej spalania. Bilans można zatem uznać za dodatni, czyli na korzyść ekosystemu.
Zalety biomasy – energia odnawialna i ogólnodostępna
Do głównych zalet biomasy należy zaliczyć ogólny dostęp do składników i pełną odnawialność. Materiał roślinny pochodzący z odpadów poprodukcyjnych jest dostępny w niemal każdej szerokości geograficznej. Także rośliny uprawiane tylko z myślą o późniejszym wykorzystaniu w energetyce, można dostosować do konkretnych warunków klimatycznych. Na przykładzie niektórych państw skandynawskich można uczyć się też tworzenia sieci dostawców i przetwórców odpadów, co pozwala traktować ten materiał jako zasób.
Biomasa jest też oczywiście surowcem w pełni odnawialnym, ponieważ do takiej grupy zaliczamy rośliny uprawne. Każdego roku w tym samym miejscu można uprawiać kolejne partie roślin i wykorzystywać je ponownie w procesach pozyskiwania energii. Dodatkowo dochodzi czynnik wykorzystywania odpadów poprodukcyjnych i surowców gorszej jakości, które normalnie byłyby pozostawione do samoczynnej biodegradacji.