< powrót

Odnawialne źródła energii – poznaj wady i zalety

Mimo że jeszcze jakiś czas temu tematyka odnawialnych źródeł energii dla wielu osób była jedynie ciekawostką, to dziś na inwestowanie w zieloną energię decydują się zarówno kraje, znane, globalne przedsiębiorstwa, korporacje, jak i osoby indywidualne. Wybór odnawialnych źródeł energii często określany jest również inwestycją w przyszłość. Dlaczego wykorzystanie naturalnych zasobów, w produkcji prądu lub ciepła cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Poznaj razem z nami wady i zalety źródeł energii odnawialnej.

Zapraszamy i życzymy udanej lektury.

Odnawialne źródła energii – zbiór informacji w pigułce

Zanim jednak umówimy dobre i złe strony odnawialnych źródeł energii (OZE), warto byłoby przypomnieć sobie, czym właściwie one są. Otóż OZE bardzo często określane są również jako energia czysta, zielona energia, a także energia alternatywna. Zalicza się do nich m.in. energię wodną, słoneczną, wiatrową, geotermalną czy biomasę. Wykorzystywanie tych źródeł energii nie wiąże się z ich deficytem, ponieważ odnawiają się w stosunkowo szybkim czasie. Przeciwieństwem są nieodnawialne źródła energii, czyli te, których wykorzystanie jest znacznie szybsze, niż uzupełnianie zasobów (odtwarzają się bardzo powoli). Tak jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka rodzajów odnawialnych źródeł energii – warto więc przyjrzeć się nieco bliżej każdemu z nich

Energia słoneczna

Energia słoneczna postrzegana jest jako jedna z najbogatszych i najefektywniejszych źródeł energii odnawialnej. Od lat cieszy więc zainteresowaniem inwestorów, którzy na pierwszym miejscu stawiają przemyślane, bezpieczne i ekologiczne pozyskiwanie energii. Energia słoneczna daje możliwość produkcji aż dwóch rodzajów energii – elektrycznej oraz cieplnej. Uzyskanie energii cieplnej możliwe jest za pomocą kolektorów słonecznych, a energii elektrycznej – ogniw fotowoltaicznych. To również doskonałe rozwiązanie dla domu.

Energia wiatru

Energia wiatrowa jest drugim najpopularniejszym na świecie odnawialnym źródłem energii. W tym przypadku do produkcji energii elektrycznej stosowana jest turbina wiatrowa (ta może być zlokalizowana na lądzie lub w wodzie), stanowiąca jednocześnie najważniejszy i podstawowy element elektrowni wiatrowej. Proces produkcji energii rozpoczyna oczywiście podmuch wiatru. Energia wiatru gromadzona jest dzięki obracającym się łopatom wirnika, a następnie przetwarzana przez generator w prąd elektryczny.

Energia wodna

Energia wodna pozyskiwana jest przez wykorzystanie siły płynącej wody. Zwykle wykorzystywane są do tego zapory wodne, czyli tzw. tamy, ale również prądy morskie czy fale. Obecnie elektrownie wodne dostarczają około 20% całkowitej produkcji energii elektrycznej na świecie. Warto wspomnieć, że głównym elementem każdej elektrowni wodnej są turbiny wodne – te zbudowane są z metalowych wirników wyposażonych w łopatki. Wirniki pod wpływem wody obracają się, przetwarzając jednocześnie energię wody w energię elektryczną.

Energia geotermalna

Energia geotermalna w dalszym ciągu pozostaje dość niszowym źródłem pozyskiwania energii. Stanowi bowiem jedynie około 1% całkowitej produkcji energii na świecie. Ta bardzo często określana jest także jako energia z wnętrza Ziemi – pobierana jest głównie z wód geotermalnych oraz energii zawartej w glebie i wodach gruntowych. Głównym sposobem pozyskiwania energii geotermalnej jest zainstalowanie gruntowej pompy ciepła bądź dużych instalacji zasilających całe miejscowości. W Polsce temperatura złóż geotermalnych ma temperaturę około 45-75⁰C – to właśnie dlatego nie może być stosowana do produkcji energii elektrycznej.

Biomasa

Biomasa również jest źródłem wykorzystywanym do wytwarzania energii odnawialnej. Może przybierać, postać stałej lub płynnej mieszaniny. Przetwarzanie biomasy na energię odbywa się za pomocą spalania. Tym sposobem możliwe jest wytworzenie energii potrzebnej np. do ogrzania budynków czy wody. Z kolei w przemyśle technologicznym do wytworzenia m.in. energii elektrycznej w turbinach parowych.

Interesują Cię odnawialne źródła energii? Wady i zalety prezentują się następująco

Jedną z najważniejszych zalet jest w zasadzie całkowity brak emisji zanieczyszczeń w porównaniu do spalania paliw kopalnych. Stosowana zamiennie nazwa “czysta energia” nie jest tu kwestią przypadku. OZE nie emitują do środowiska szkodliwych produktów ubocznych spalania. Kolejną istotną kwestią jest fakt, iż odnawialne źródła energii mają nieograniczone zasoby, ponieważ stale się odnawiają. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że zielona energia daje możliwość oszczędności. Chociaż wybudowanie farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej jest dość kosztowne, to poniesione koszty się zwracają. Ponadto:

  • wykorzystanie energii słonecznej daje możliwość zarobku – wszelkie nadwyżki niewykorzystanej energii można z powodzeniem sprzedać,
  • energetyka wiatrowa może być wykorzystywana w niewielkich gospodarstwach, które nie mają możliwości podłączenia do sieci elektrycznej,
  • wykorzystanie biomasy pozwala na redukcję nadwyżek żywności,
  • energetyka wodna gwarantuje znacznie większą sprawność w porównaniu do np. elektrowni węglowych,
  • odnawialne źródła energii zapewniają stały koszt energii – użytkowników nie dotyczą więc nieustannie zmieniające się ceny prądu lub wody,
  • instalacje wykorzystujące OZE posiadają długoletnią gwarancję i niewielkie wymagania dotyczące konserwacji.

 

Z kolei, jeżeli chodzi o wady odnawialnych źródeł energii to jest to przede wszystkim fakt, iż wydajność odnawialnych źródeł energii zależy przede wszystkim od czynników naturalnych, na które ludzie nie mają wpływu. Przykładem może być słońce, które nie zawsze świeci lub wiatr, który nie zawsze wieje – to generuje oczywiście spadek mocy. Dla wielu osób problemem są także dość wysokie koszty początkowe i dość długi okres ich zwrotu. Przedstawione powyżej wady i zalety źródeł energii odnawialnej jednoznacznie pokazują, że jest to w pełni bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie, które może generować zyski. Problemem może okazać się konieczność sporej inwestycji na start, która może przerazić wielu inwestorów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat OZE zachęcamy do kontaktu z nami!

Z chęcią opowiemy Ci więcej.