< powrót

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa?

Farmy fotowoltaiczne to wydzielone strefy, w których wytwarza się energię słoneczną. To stosunkowo nowy w naszym kraju sposób działalności, wykorzystujący Odnawialne Źródła Energii. Taki biznes cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na pewną stopę zwrotu i rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię. Kiedy możemy mówić o farmie fotowoltaicznej, jak sprzedawać energię i jakie korzyści płyną z tej metody wytwarzania energii?

Farma fotowoltaiczna

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Od kilku lat w naszym kraju obserwuje się rosnące zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi. Jest to jeden z najwygodniejszych i najtańszych sposobów na pozyskiwanie czystej energii, o której więcej przeczytać można w naszym artykule “Czysta energia, czyli czyste powietrze?”. Po ogromnym zainteresowaniu domowymi instalacjami PV można zauważyć powstawanie nowych farm fotowoltaicznych. Co to jest?

Fotowoltaiczne farmy to obszary, na których pozyskuje się energię słoneczną. Z założenia energia jest wykorzystywana nie tylko na potrzeby własne, ale głównie na sprzedaż. Na ogrodzonym terenie inwestor ustawia panele na gruncie. Poza instalacjami i przewodami na działce znajdują się też obiekty techniczne przeznaczone do gromadzenia i przesyłu prądu, a także zarządzania farmą.

Nie istnieją ograniczenia w ilości paneli i maksymalnej mocy, jaką może wygenerować taka farma. W zdecydowanej większości są to farmy, których nominalna moc nie przekracza 1 MWh. Wynika to z przepisów dotyczących małych i dużych instalacji fotowoltaicznych. Farmy o mocy poniżej 1 MWh nie wymagają uwzględniania w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, co ogranicza formalności. Z drugiej strony, większe instalacje przynoszą wyższe zyski.

Gdzie można wybudować farmę fotowoltaiczną – zalecenia i przepisy

Największą trudność w budowie farm stanowi znalezienie odpowiedniej posesji. Na fotowoltaiczne farmy najlepiej nadają się działki dobrze nasłonecznione. Jeśli są pochyłe, a spadek terenu jest od strony północnej na południową, można uznać je za idealne. Zaletą takiej instalacji jest możliwość ułożenia paneli pod dowolnym kątem i dokładnie w kierunku południowym. Jeśli jednak w sąsiedztwie posesji znajdują się wysokie budowle lub las, wydajność instalacji może być nieco niższa. Dojazd do posesji musi być w miarę wygodny, a w pobliżu powinny znajdować się sieci energetyczne o odpowiedniej zdolności przesyłu. 

Istnieją jednak pewne ograniczenia, które dotyczą budowy takiej instalacji. Farma fotowoltaiczna może być zamontowana na gruntach klasy VI lub niższych, a także nieużytkach rolnych. W innym przypadku konieczne jest odrolnienie gruntu, o ile oczywiście jest to możliwe. W przypadku budowy farm fotowoltaicznych trzeba brać pod uwagę także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i uzyskać zgodę na rozpoczęcie takiej budowy. W niektórych przypadkach, kiedy farma ma zająć powierzchnię ponad 0,5 ha, konieczne jest też uzyskanie decyzji środowiskowej.

Stopa zwrotu i inne korzyści z farmy fotowoltaicznej

Prąd uzyskany przez farmy fotowoltaiczne to zasób, który można zbyć na kilka sposobów. Najbardziej popularną formą jest sprzedaż na aukcjach energii lub podpisanie umowy z wirtualną elektrownią. W zależności od wybranej formy sprzedaży można uzyskać inną wartość za 1 kWh. Szacuje się jednak, że dobrze zaprojektowana farma fotowoltaiczna zwróci się przynajmniej w połowie żywotności paneli, a zatem po 7 – 10 latach. Biorąc pod uwagę, że produkcja w skali roku jest łatwa do przewidzenia i podobna rok do roku, a także uwzględniając zapotrzebowanie na energię z OZE, można uznać, że jest to inwestycja bardzo pewna.

Każda farma fotowoltaiczna to nie tylko możliwość zarobku, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego. Większy udział OZE w miksie energetycznym oznacza mniej spalin w atmosferze. Istnieje też szansa, że wobec rosnących cen energii fotowoltaiczne farmy przyniosą jeszcze wyższy zysk, niż przewiduje biznesplan.

Jeśli zależy Ci na środowisku naturalnym i bliska jest Ci idea czystej energii, nie musisz zakładać farmy fotowoltaicznej. Wystarczy, że skorzystasz z oferty energia dla biznesu lub dla domu, którą oferuje Polenergia. Nasza firma korzysta wyłącznie z energii wytworzonej w instalacjach OZE, w tym własnych farm fotowoltaicznych. Sprawdź ofertę i już dziś skorzystaj z energii przyszłości.

 

 

Źródła:

https://fotowoltaikaonline.pl/farma-fotowoltaiczna#aukcje

https://globenergia.pl/nowa-definicja-malej-instalacji-i-dluzszy-system-wsparcia-weszla-w-zycie-nowela-ustawy-oze/

https://hymon.pl/wymogi-jakie-musi-spelniac-dzialka-pod-fotowoltaike/