< powrót

Nowe zasady oznaczania energochłonności urządzeń AGD/RTV. Jak odczytywać nowe etykiety energetyczne?

Oznaczania energochłonności urządzeń AGD i RTV

Każde nowe urządzenie pobierające energię elektryczną z sieci powinno posiadać etykietę dotyczącą jego efektywności. Od zmiany z marca 2021 zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące oznaczania energochłonności urządzeń AGD/RTV. Objęły one kraje Unii Europejskiej, a także niektóre poza jej granicami, m.in. Szwajcarię oraz Norwegię. Wprowadziło je rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 dotyczące ram etykietowania energetycznego. 

Powody wprowadzenia nowych etykiet

Etykietowanie urządzeń RTV/AGD funkcjonuje już od ponad 20 lat. Ich celem było ułatwienie konsumentom wyboru produktów, które zużywać będą mniej energii elektrycznej. Ponadto było motorem napędowym dla produkcji urządzeń o coraz wyższej efektywności energetycznej. Z uwagi na to, że coraz więcej urządzeń zaliczanych było do najwyższej klasy energetycznej, a dodawanie znaku „+”, wskazującego na coraz wyższą energooszczędność, przestało być już czytelne, postanowiono wprowadzić nową klasyfikację. Wdrożenie nowego podziału ma zwiększyć przejrzystość i zrozumienie wśród klientów.

Od momentu wprowadzenia systemu etykiet efektywności energetycznej, konsumenci mogli łatwiej porównywać różne modele urządzeń RTV i AGD, co sprzyjało świadomemu wyborowi bardziej ekologicznych i oszczędnych produktów. Etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej stała się standardem w branży, a producenci intensywnie pracowali nad poprawą swoich produktów, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku i nowych regulacji. Jednak z biegiem lat klasyfikacja energetyczna ewoluowała, co wymagało wprowadzenia bardziej precyzyjnych oznaczeń.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę urządzeń klasyfikowanych jako A+++, zdecydowano się na reset skali i wprowadzenie bardziej zrozumiałych i intuicyjnych oznaczeń, takich jak skala od A do G. Nowe etykiety energetyczne mają na celu uproszczenie systemu ocen i zapewnienie konsumentom klarownych informacji o efektywności energetycznej produktów. Zmiany w oznaczeniach mają również zachęcić producentów do dalszego innowacyjnego podejścia i podnoszenia standardów efektywności energetycznej swoich urządzeń.

Zmiany w 2021 roku nałożyły obowiązek wprowadzenia nowych etykiet przez producentów: 

  • lodówek, zamrażarek, chłodziarek,
  • pralek i pralko-suszarek, 
  • zmywarek do naczyń,
  • telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych, 
  • żarówek i oświetlenia.

Oznaczanie energochłonności urządzeń przed i po wprowadzeniu zmian

Nowe etykiety: zniknęły plusy

Wprowadzenia zmian dotyczących oznaczania energochłonności urządzeń AGD/RTV wprowadziła nowy podział. Z etykiet zniknęły oznaczenia klas A+, A++ oraz A+++. Podział na nowe klasy energetyczne pozwala przyporządkować produkty do klas od A do G.

Rysunek 1 Przykładowa etykieta energetyczna urządzenia, lodówki (źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_818, tłumaczenie własne)

Urządzenia, które poprzednio klasyfikowały się do grupy A+ w nowym podziale znalazły się w klasach G lub F. Natomiast te, które posiadały najniższą energochłonność, czyli A+++ zostały przypisane do klas C lub D. Oznaczenia dotyczące rocznego zużycia energii elektrycznej urządzenia także zostały umieszczone na etykiecie. 

Nowe etykiety: pojawiły się kody QR

Ponadto na etykietach energetycznych pojawiły się kody QR, które odwołują się do internetowej karty produktu znajdującej się w międzynarodowej bazie EPREL (ang. European Product Database for Energy Labelling), czyli Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych.

Nowe etykiety energetyczne zawierają więcej informacji niż wcześniej, co ma na celu ułatwienie konsumentom dokonywania świadomych wyborów. Dzięki nowej etykiecie, użytkownicy mogą szybko zeskanować kod QR, aby uzyskać dostęp do szczegółowych danych technicznych i wydajnościowych produktu, co jest szczególnie przydatne przy porównywaniu różnych modeli. Etykieta energetyczna prezentuje teraz nie tylko klasy energooszczędności, ale także inne istotne parametry, takie jak poziom hałasu.

Obowiązują nowe klasy energetyczne, które są bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla klientów. Klasyfikacja energetyczna obejmuje teraz szeroki zakres urządzeń RTV i AGD, co pomaga w promowaniu zrównoważonego rozwoju i ograniczaniu zużycia energii w gospodarstwach domowych.

Wprowadzenie nowych etykiet energetycznych ma również na celu zachęcenie producentów do inwestowania w technologie poprawiające efektywność energetyczną i redukujące hałas. Systematyzacji podlegają także poziomy głośności produktów – do grupy A zalicza się urządzenia najcichsze, a klasę D reprezentują najgłośniejsze. Etykiety energetyczne oznaczające poziomy głośności stanowią dodatkowy element, który może wpływać na decyzje zakupowe konsumentów, poszukujących cichszych i bardziej ekologicznych urządzeń.

Jak nowe etykiety wpłyną na zmniejszenie kosztów?

Zmiany wprowadzone przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady mają pomóc użytkownikom w odpowiedzialnym i przemyślanym wyborze sprzętów. Z uwagi na nowy podział klas energetycznych nastąpi zwiększenie świadomości zużycia energii, co ma w konsekwencji wpłynąć na wymierne korzyści związane z redukcją pobieranej z sieci energii elektrycznej. Nowe oznaczenia dotyczące efektywności energetycznej mają tym samym pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.

Wybór energooszczędnych sprzętów to dla Ciebie za mało? Chcesz jeszcze bardziej zadbać o środowisko? Wybierz odpowiedniego sprzedawcę energii elektrycznej! Polenergia Sprzedaż oferuje w 100% czystą energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, z gwarancją ceny nawet na kilka lat.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/klimat/akty-prawne—etykietowanie 

https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/labels-markings/energy-labels/index_en.htm#shortcut-1

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_818 

https://globenergia.pl/nowe-etykiety-energetyczne-od-1-marca-2021-r-co-sie-zmienilo/