< powrót

W jaki sposób zmniejszyć zużycie prądu w mieszkaniu i domu?

Zużycie energii w domu

Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego przyjmuje się, że jedna osoba zużywa średnio około 1850 kWh* energii elektrycznej w ciągu roku. Cena za jej zużycie stanowi jeden z podstawowych wydatków w gospodarstwach domowych (zarówno w mieszkaniach, jak i domach).

Z uwagi na wzrost kosztów energii elektrycznej w ostatnich latach, poszukujemy rozwiązań na to, jak zmniejszyć zużycie prądu. Z pomocą przychodzi Polenergia Sprzedaż wraz z Rachuneo.pl, oferując poradnik, który zawiera w sobie wiele pomocnych wskazówek.

Sprawdź co pobiera najwięcej energii elektrycznej

Kluczową składową rachunku za prąd jest jego zużycie podawane w kWh (kilowatogodzinach). Żeby zmniejszyć ilość pobieranej energii, warto przeanalizować, na co jest przeznaczana. Najprostszym sposobem na zmierzenie rzeczywistego poboru prądu, na przykład telewizora, jest zastosowanie watomierza. Ten przyrząd podłączamy do gniazdka elektrycznego, a następnie bezpośrednio pod watomierz podpinamy urządzenie, którego pobór energii chcemy monitorować. W celu uzyskania pełniejszego obrazu można również skorzystać z mierników energii, a pomocne może być także śledzenie, które urządzenia zużywają najwięcej energii. To podejście pozwala nie tylko na dokładne określenie zużycia prądu przez konkretne urządzenia, ale również umożliwia świadome zarządzanie codziennymi nawykami z myślą o bardziej efektywnym i oszczędnym korzystaniu z energii.

Jak obliczyć średnie zużycie energii przez urządzenie?

Sposób wyznaczenia średniego zużycia prądu na cele użytkowania poszczególnych sprzętów gospodarstwa domowego jest dość prosty. W tym celu potrzebne są informacje na temat mocy (w Watach) i ich średniego czasu działania w ciągu doby. Aby oszacować roczny koszt, niezbędna jest tylko znajomość stawki brutto za 1kWh pobieranej energii elektrycznej. 

Energia elektryczna pobierana przez urządzenia

Liczba urządzeń, ich rodzaj, a także efektywność przetwarzania energii mają znaczenie w przypadku poboru prądu. Obliczenia przeprowadzane m.in. przez Rachuneo.pl wskazują, że najwięcej energii elektrycznej w gospodarstwach domowych przeznaczone jest na gotowanie oraz ogrzewanie wody. Bazując na cenach oferowanych przez Polenergię Sprzedaż, czyli 0,8524 zł brutto (od 01.11.2023 do 30.06.2024) wskazuje się, że roczny koszt użytkowania bojlera elektrycznego oraz płyty indukcyjnej wynosi niespełna 2000 zł. 

Należy także pamiętać o urządzeniach grzewczych oraz tych służących do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach. Mogą one znacząco wpływać na wielkość zużycia prądu w mieszkaniu i domu. 

Klasy energetyczne urządzeń

Każde urządzenie pobierające energię elektryczną powinno posiadać etykietę dotyczącą jego efektywności. Obecnie na rynku spotkać można dwa typy etykiet, starsze – posiadające skalę od A+++ do G, oraz nowsze – ze skalą A-G. Na obu typu etykietach znajdują się informacje na temat rocznego zużycia energii. Dzięki temu w przypadku rozważania zakupu nowych urządzeń, można w prosty sposób oszacować koszt ich użytkowania oraz wybrać najbardziej energooszczędną opcję. 

Sposoby na obniżenie zużycia energii

  • Wymiana urządzeń na posiadające wyższą efektywność energetyczną
  • Wprowadzenie energooszczędnych nawyków
  • Inne metody

Na podstawie własnych obserwacji wskazać można urządzenia, które są najbardziej energochłonne. Wnioski z tych analiz mogą posłużyć do kolejnych kroków. Jednym z nich może być wymiana sprzętów, w tym także źródeł światła na takie, które zużywają mniej prądu. Również codzienne nawyki, jak np. gaszenie światła, mogą wpłynąć na obniżenie zużycia energii. Do innych metod można zaliczyć natomiast: obniżenie temperatury powietrza w okresie zimnym lub uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej.

Więcej sposobów znajdziesz w poradniku „Jak płacić mniej za prąd?”. 

Obniżenie kosztów i optymalizacji zużycia prądu

Równolegle z poszukiwaniem sposobów na redukcję zużywanej energii elektrycznej warto zastanowić się nad zmianą sprzedawcy. W tym celu należy przeanalizować propozycje podmiotów obecnych na rynku, np. Polenergii Sprzedaż oraz wybrać najlepszą dla siebie ofertę. 

 

Źródła:

Jak płacić mniej za prąd? Poradnik dla gospodarstw domowych, Edycja – PAŹDZIERNIK 2023 r., Rachuneo i Polenergia

Główny Urząd Statystyczny (https://stat.gov.pl)

https://polenergia-sprzedaz.pl/dla-domu/go-green-dla-mieszkania/

https://www.rachuneo.pl/artykuly/ile-pradu-zuzywaja-sprzety-domowe 

 

* średnioroczne dane dla Polski z roku 2022