< powrót

10 złotych zasad oszczędzania na rachunkach za prąd

Niezależnie czy jesteś właścicielem mieszkania, domu, czy przedsiębiorstwa, z pewnością zauważyłeś wzrost rachunków za prąd. Dane ARE (Agencji Rynku Energii) opracowane przez wysokienapiecie.pl pokazują, że w odniesieniu do roku 2022 uśredniona cena za 1kWh energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosła o prawie 30%. Natomiast sama cena pobranej energii wzrosła o 54% przez ostatnie dwa lata. Dla przedsiębiorstw różnice te są jeszcze wyższe. Dlatego warto zastanowić się, jak można zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Co ma wpływ na redukcję kosztów za energię elektryczną?

Każda metoda na obniżenie kwot na rachunkach za prąd jest dobra. Można wyróżnić ich co najmniej kilka i zakwalifikować do trzech podstawowych grup: 

  • Redukcja pobieranej energii elektrycznej
  • Wyszukanie tańszego sprzedawcy prądu
  • Wykorzystanie swojego źródła energii

Jak zużywać mniej prądu?

Kiedy chcemy obniżyć koszty przeznaczone na energię elektryczną, szczególnie istotna jest redukcja jej poboru. W tym celu ważny jest sposób użytkowania urządzeń elektrycznych, ich liczba oraz klasa energetyczna. Warto wymienić najbardziej energochłonne urządzenia, na te posiadające wyższą efektywność. Także nawyki takie jak np. wyłączanie sprzętów, kiedy nie są użytkowane, mają pozytywny wpływ na mniejsze zużycie prądu. Może w tym pomóc także system Smart Home, za pośrednictwem którego możliwa jest integracja urządzeń z systemami towarzyszącymi np. czujnikami ruchu w przypadku oświetlenia. 

Cena 1kWh ma znaczenie

Sprzedawców energii elektrycznej w Polsce jest wielu. Każdy z nich posiada zróżnicowaną ofertę. Nie dotyczy ona tylko cen w różnych taryfach, ale także usług dodatkowych. Na podstawie analizy potrzeb oraz profilu działania przedsiębiorstwa, czy też sposobu użytkowania urządzeń w domu, można  wybrać najkorzystniejszą dla siebie taryfę. 

Wpływ na cenę 1kWh energii elektrycznej ma m.in. źródło jej pochodzenia. Koszt wytworzenia energii ze źródeł odnawialnych jest bardziej stabilny, dzięki czemu warto rozważyć sprzedawcę posiadającego w swojej ofercie właśnie takie usługi jak np. Polenergia Sprzedaż proponującą energię pochodząca w 100% z OZE. 

Odnawialne źródła energii sposobem na obniżenie kosztów

Odnawialne źródła energii także w kontekście zastosowania lokalnie w domu, czy przedsiębiorstwie mogą przynieść wiele korzyści. Z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych wykorzystujących energię słoneczną związany jest zarówno aspekt ekologiczny, jak i finansowy. Instalacja PV przetwarzając energię ze Słońca w prąd, pozwala co miesiąc zaoszczędzać na rachunkach za energię elektryczną.

Złote zasady obniżenia rachunków za prąd

Sposoby pomocne w oszczędzaniu można zebrać w kilka bazowych punktów. Oprócz wcześniej wymienionych warto także zwrócić szczególną uwagę na konieczność regularnej konserwacji urządzeń elektrycznych uwzględniającą m.in. ich czyszczenie, wymianę filtrów, czy wyłącznie od zasilania takich urządzeń jak np. telewizory, ponieważ nawet w trybie stand-by pobierają energię z sieci. Ponadto w przypadku redukcji kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej warto rozważyć inwestycję w energooszczędne oświetlenie LED i maksymalizację wykorzystania oświetlenia dziennego do oświetlania pomieszczeń w budynkach.

Niezwykle istotna jest również edukacja. Ciągły rozwój i wiedza na temat dostępnych technologii, a także znajomość potrzeb gospodarstwa domowego, czy firmy jest kluczem do poszukiwania sposobów na redukcję kosztów ich utrzymania. Dzięki nim zwiększanie efektywności energetycznej, a także obniżanie zużycia energii w obiektach będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Sposoby oszczędzania na rachunkach za prąd zostały opisane także w poradniku „Jak płacić mniej za prąd?”. 

 

Źródła:

Jak płacić mniej za prąd? Poradnik dla gospodarstw domowych, Edycja – PAŹDZIERNIK 2023 r., Rachuneo i Polenergia

https://wysokienapiecie.pl/93289-pomimo-zamrozenia-ceny-pradu-wzrosly-najmocniej-od-30-lat/