< powrót

Prąd jednofazowy czy trójfazowy? Poznaj zalety obu rozwiązań

Pompa ciepła, grzejnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, lodówka, jak i inne urządzenia elektryczne do swojego działania wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Dlatego każdy budynek musi być w nią wyposażony. Do dyspozycji mamy instalacje jednofazowe oraz trójfazowe, a wybór każdej z nich niesie ze sobą pewne zalety oraz ograniczenia. Kiedy warto zdecydować się na prąd trójfazowy, a kiedy jednofazowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale w głównej mierze zależy od tego, jakie urządzenia planujesz wykorzystywać oraz jakie ilości energii będą one pobierać.

System jedno i trójfazowy: na czym polega różnica

Instalacja jedno i trójfazowa przede wszystkim różni się napięciem panującym w instalacji. Prąd występujący w systemie jednofazowym posiada napięcie 230V, natomiast posiadając trzy fazy, może być ono wyższe i wynosić 230/400V. Instalacje te różnią się od siebie także liczbą przewodów. 

System jednofazowy złożony jest z dwóch przewodów: fazowego (zazwyczaj występującego w kolorze brązowym lub czarnym) oraz neutralnego (niebieskiego) i najczęściej można go spotkać w budynkach, w których energia elektryczna służy do zasilania podstawowych urządzeń. Natomiast instalacja trzyfazowa, jak sama nazwa wskazuje, wyposażona jest w aż trzy przewody fazowe i jeden neutralny. W budynkach nowych stanowi ona już raczej standard wykonania, ponieważ pozwala na podłączenie wielu urządzeń jednocześnie oraz wyższy przesył mocy, powyżej 6kW.

Zalety i ograniczenia związane z liczbą faz instalacji elektrycznej

Kady system instalacji elektrycznej niesie ze sobą pewne zalety oraz wynikające z technologii ograniczenia. Stojąc przed wyborem wyposażenia budynku w taki system, czy to podczas remontu, czy budowy obiektu, niezbędna jest podstawowa znajomość cech, które są charakterystyczne dla prądu jednofazowego i trójfazowego. 

Czy jedna faza wystarczy?

Prąd jednofazowy najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym oraz w obiektach posiadających starsze instalacje. Związane jest to z maksymalnym przesyłem mocy, czyli ograniczeniem do 6kW. Dlatego system ten sprawdza się w przypadku instalacji złożonej z oświetlenia oraz podstawowych urządzeń tj. lodówki, pralki i mikrofalówki. Natomiast dla urządzeń przemysłowych czy choćby elektrycznego systemu ogrzewania jedna faza może okazać się niewystarczająca.

Wyłączające się bezpieczniki – czy instalacja jest niewystarczająca?

Zarówno w firmach, jak i domach w szczególności wyposażonych w instalację jednofazową, częściej zdarza się wyłączanie bezpieczników. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, m.in. mogą być to przeciążenia lub uszkodzenie któregoś z urządzenia. Jednak, jeśli dzieje się to bez względu na to, które sprzęty są jednocześnie uruchamiane, to może być to informacja o przeciążeniu instalacji. To oznacza, że jedna faza to za mało i warto rozważyć zmianę na system trójfazowy.

❗ Zmiana instalacji jednofazowej na trzyfazową będzie wymagać także wymiany licznika energii elektrycznej ❗ 

Zalety prądu trójfazowego

Niewątpliwą zaletą tego systemu jest większa dostępność mocy. Dzięki temu jednoczesne użytkowanie kilku urządzeń naraz i związany z tym wyższy chwilowy pobór prądu nie jest  problemem. 

Ponadto warto pamiętać, że niektóre dostępne na rynku urządzenia domyślnie przeznaczone są dla systemów trzyfazowych. Oznacza to, że w przypadku kiedy dostępna jest tylko instalacja jednofazowa, ich moc może zostać znacznie ograniczona, a w niektórych przypadkach takie urządzenia mogą w ogóle nie działać. Mogą być to np. piekarniki, płyty indukcyjne, urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne.

Czy prąd trójfazowy jest droższy?

Rachunek za energię elektryczną w przypadku umowy na instalację jednofazową jest zazwyczaj tylko o kilka złotych niższy niż w przypadku systemu trzyfazowego. Różnica ta wynika z nieco wyższej opłaty za przesył. Jednak komfort użytkowania instalacji posiadającej trzy fazy jest nieporównywalnie większy od jednofazowej. Warto pamiętać, że zdecydowaną większość rachunku zazwyczaj stanowi opłata za pobraną z sieci energię. Dlatego zamiast rezygnować z komfortu można rozważyć zmianę sprzedawcy energii elektrycznej na tego, który posiada niższą cenę za kWh np. Polenergię Sprzedaż. Sprawdź ofertę Polenergia-Sprzedaż. 

Prąd jednofazowy czy trójfazowy?

Na pierwszy rzut oka różnica między instalacją jedno a trójfazową nie jest widoczna. Podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego zwykle bez problemu działają w przypadku zastosowania obu z nich, o ile nie są przeznaczone do instalacji 3-fazowych. Jednak problem pojawia się w przypadku użytkowania kilku na raz albo wyposażeniu obiektu w inne urządzenia pobierające większe ilości energii. 

W celu uniknięcia przeciążeń w instalacji elektrycznej oraz zwiększenia komfortu jej użytkowania (nie musisz myśleć, żeby nie włączać kilku urządzeń jednocześnie) warto zdecydować się na system trzyfazowy. W firmie instalacja 3-fazowa to teraz podstawa. Natomiast w przypadku rozważań związanych z kwotami opłat lepiej rozważyć zmianę sprzedawcy energii elektrycznej na tańszego.

 

Źródła:

https://polenergia-sprzedaz.pl/dla-domu/polenergia-twoj-nowy-sprzedawca-pradu/ 

https://maat4.pl/prad-jednofazowy-czy-trojfazowy-na-jaki-sie-zdecydowac/