< powrót

Czy gaz ziemny jest odnawialnym źródłem energii?

Czy gaz ziemny jest odnawialnym źródłem energii?

Gaz ziemny jest paliwem powszechnie stosowanym w procesach produkcyjnych, do wytwarzania energii cieplnej, a także prądu. Wykorzystujemy go w kuchniach i łazienkach do ogrzewania, a coraz częściej spotyka się budynki mieszkalne ogrzewane tym paliwem. W czasie spalania gaz emituje niewiele spalin, a powszechnie jest nazywany błękitnym paliwem. Sprawdź, jaki jest skład gazu ziemnego i czy można uznać ten surowiec za odnawialne źródło energii?

 

Skład gazu ziemnego i jego zastosowanie

Gaz ziemny to mieszanina wysokoenergetycznych związków i substancji. Od początku XX wieku powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle, a nieco później instalacje trafiły też do budynków mieszkalnych  Obecnie paliwo to stosowane jest w wielu procesach przemysłowych, przy wytwarzaniu energii elektrycznej, a także do ogrzewania w domach.

Pod pojęciem gazu rozumiemy związki węglowodorowe w postaci lotnej, które po przetworzeniu nadają się do bezpiecznego i efektywnego spalania. Główny składnik gazu ziemnego to metan, który stanowi prawie 80% mieszanki. Ponadto są to w minimalnych ilościach etan, propan i butan, a także prawie 1/5 azotu. Gaz ziemny cenimy za możliwość komfortowego i wygodnego korzystania z instalacji. W warunkach domowych jest znacznie wygodniejszy od węgla, ponieważ jest dostarczany rurociągiem i nie wytwarza popiołu. Ponadto ma bardzo uniwersalne zastosowanie i charakteryzuje się niską emisją CO2 do atmosfery. Poza standardową wentylacją, instalacje gazowe nie wymagają kominów i rusztów do spalania.

Odnawialne źródła energii, czyli jakie?

Niska emisja CO2 sprawia, że nawet ekolodzy przychylniejszym okiem patrzą na paliwo gazowe. Czy jednak skład gazu ziemnego pozwala na to, żeby uznać go za paliwo odnawialne? Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia energii odnawialnych, czyli OZE. Co to jest?

Za odnawialne źródła energii uznaje się takie, które w czasie procesu ich pozyskiwania nie kurczą się albo odbudowują się stosunkowo szybko. Są to przede wszystkim:

      • energia słoneczna,
      • energia wiatrowa,
      • hydroenergia,
      • energia geotermalna.

Szczegółowe informacje na temat OZE znaleźć można w naszym artykule “Czym są odnawialne źródła energii?”. Poza tymi źródłami część ekspertów wymienia jeszcze energetykę jądrową i biomasę drzewną. Za źródła energii odnawialnej uznaje się także biopaliwa i biogazy. Są to produkty energetyczne, które wytwarza się w wyniku kontrolowanych procesów gnilnych roślin uprawnych. W podobny sposób przed milionami lat powstał gaz ziemny. Czy zatem to upoważnia ekspertów do zaliczania go do grupy źródeł energii odnawialnej?

Czy gaz ziemny jest paliwem odnawialnym?

Jeszcze kilka lat temu jednostki centralne i samorządowe zachęcały do wymiany węglowych pieców grzewczych na nowe kotły gazowe. Miało to na celu obniżenie emisji CO2 do atmosfery, a zatem uznawano, że skład gazu ziemnego pozwala potraktować to paliwo jako bardziej ekologiczne. O ile rzeczywiście, można uznać gaz za paliwo mniej szkodliwe od węgla, o tyle uznawanie go za ekologiczne, a nawet zaliczanie do OZE jest sporym nadużyciem.

Gaz ziemny powstał w wyniku przekształcania materii organicznej, która opadła na dno mórz i oceanów. Proces wytwarzania gazu prawdopodobnie stale trwa, jednak wytworzenie gazu w ilościach, które ludzkość zużywa, zajmie miliony lat. Należy zatem uznać, że gaz ziemny należy do paliw nieodnawialnych. W związku z tym, przy tak intensywnej eksploatacji złóż, możemy się spodziewać, że wkrótce tego paliwa na świecie będzie brakować.

Sposobem na ograniczenie zużycia gazu, optymalizację procesu spalania i zmniejszenie emisji CO2 jest konglomeracja gazowa. To proces, w którym w wyniku spalania wytwarza się nie tylko ciepło, ale także energię elektryczną. Należy potraktować to jako formę przejściową pomiędzy odejściem od węgla a przejściem na całkowite korzystanie z OZE.