< powrót

Jakie dofinansowanie OZE można dostać w 2022?

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością, a inwestycje na ten cel z każdym rokiem rosną w siłę. OZE są pożądane nie tylko dlatego, że wytwarzają energię czystą, ale także darmową. Jedyny problem stanowi koszt samej instalacji, który częściowo rozwiązują dotacje na OZE. Ta forma wsparcia skierowana jest do różnych grup odbiorców, którzy decydują się na wybudowanie sieci produkujących zieloną energię.

Dotacje na OZE dla domów prywatnych

Prywatni inwestorzy coraz chętniej decydują się na inwestycję w OZE. Przed kilkoma laty rozpoczął się prawdziwy boom na fotowoltaikę, co zaowocowało powstaniem ponad 700 tysięcy instalacji w prywatnych domach. Obecnie prywatni inwestorzy nadal mogą liczyć na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii z kilku funduszy.

  • Mój Prąd – od lat najwięcej inwestorów korzysta z dopłat w ramach tego programu. Aktualnie można otrzymać bowiem zwrot w wysokości 6000 złotych za inwestycję w instalację PV o mocy od 2kW do 10 kW;
  • Czyste powietrze – program skierowany do osób chcących poprawić jakość ocieplenia domu, a także wymienić piec grzewczy na nowoczesny. Dopłaty do wysokości 37000 złotych obejmują też montaż instalacji OZE, jeśli są one wykorzystywane do ogrzewania;
  • Moje Ciepło – dotacje na OZE przygotowana z myślą o osobach inwestujących w pompy ciepła. Z tego programu w 2022 roku można odzyskać do 21 tysięcy złotych, jednak nie może to być więcej, niż 30% kosztów inwestycji.

Wspomniane dotacje są najważniejszymi i najbardziej popularnymi. Poza nimi prywatni inwestorzy mogą skorzystać z odliczenia od podatku związanego z termomodernizacją. Z kolei dla mieszkańców swoich gmin i miast specjalne dotacje przygotowują samorządowe fundusze regionalne i wojewódzkie.

Dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla przedsiębiorców

Duże zużycie energii elektrycznej w przemyśle doprowadziło do przygotowania dotacji na OZE skierowanych właśnie do tego sektora. W 2022 roku najważniejszym z nich jest program Energia Plus, który jest wsparciem dla inwestycji mających na celu obniżenie emisji CO2 i poprawę efektywności energetycznej. W programie dla biznesu można skorzystać z dwóch form wsparcia:

  • bezzwrotna dotacja – do 30% kosztów inwestycji;
  • zwrotna pożyczka – na pokrycie nawet 80% kosztów inwestycji przy założeniu, że pozostałe środki są wkładem własnym firmy.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Program Mój elektryk przewiduje zwrot kosztów na poziomie nawet do 70 tysięcy złotych dla przedsiębiorców deklarujących duże przebiegi. Inne źródła dofinansowania odnawialnych źródeł energii przygotowują jednostki samorządowe.

Dotacje na OZE – oferta dla rolników

Kolejną grupą, która doczekała się dedykowanych programów wsparcia, są rolnicy. Dofinansowania odnawialnych źródeł energii dla rolnictwa przygotowują gminy i powiaty, jednak istnieje duży fundusz ogólnopolski Agroenergia. To program przewidujący dopłaty na dwa typy instalacji:

  • część 1 – obejmuje mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii. W tej części przewidywane są dopłaty nawet do wysokości 25 tysięcy złotych, jednak wartość dotacji może stanowić zaledwie 20 lub 13% kosztów inwestycji w zależności od jej nominalnej mocy;
  • część 2 – bierze pod uwagę biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne. Dopłaty mogą wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych, a nisko oprocentowana pożyczka nawet do 100% kosztów.

Dla rolników, prywatnych inwestorów i przedsiębiorców przygotowano także program „EKO – KLIMAT – Woda, powietrze, ziemia”. Choć nie jest to typowy przykład dotacji na OZE, przyznawana pożyczka może objąć także inwestycje w sieci generujące czystą energię.

Nie do każdego przemawiają instalacje do wytwarzania zielonej energii, o której więcej pisaliśmy w naszym artykule zatytułowanym: “Czym są odnawialne źródła energii?”, a także dotacje OZE. Opinie niektórych środowisk całkowicie negują chęć odejścia od paliw kopalnych. Warto jednak kierować się rozsądkiem, obliczeniami matematycznymi, trendami rynkowymi i potrzebami środowiska naturalnego. Wszystkie te argumenty przemawiają za zastosowaniem OZE i skorzystaniem z dotacji.