< powrót

G11 i G12 – jaką taryfę wybrać?

Taryfy za prąd elektryczny

Obniżenie rachunków za energię elektryczną w gospodarstwach domowych z uwagi na coraz wyższe ceny jest w ostatnim czasie priorytetem wielu konsumentów. Każdy szuka sposobów na oszczędności. Jednym z nich jest wybór właściwej taryfy dostosowanej do potrzeb domowników. Dlatego wiele osób zastanawia się, która taryfa jest najtańsza – G11 czy G12.

Taryfy stosowane w gospodarstwach domowych

Oferty na energię elektryczną w Polsce podzielone są na grupy taryfowe: „A”, „B”, „C” oraz „G”. Dla odbiorców indywidualnych oraz miejskich i wiejskich gospodarstw domowych przeznaczona jest grupa taryfowa „G”. Stanowi ona jedyną grupę taryfową, w której ceny zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). To znaczy, że najwięksi sprzedawcy energii (tzw. sprzedawcy z urzędu) zobligowani są do uzyskania akceptacji każdej zmiany cen energii elektrycznej we wspomnianej grupie . Do tej grupy taryfowej należą najpopularniejsze taryfy G11, G12 oraz G12w. Natomiast pozostałe dedykowane są przedsiębiorcom, gospodarstwom rolnym, dużym zakładom itd. w zależności od rodzaju zasilania ich obiektów z sieci wysokiego, średniego lub niskiego napięcia.

Uwaga: W przypadku poboru energii na cele gospodarstwa domowego oraz częściowo na potrzeby prowadzenia działalności handlowo-usługowej lub produkcji rolnej niezbędny jest rozdział rozliczanej energii. Co więcej, w tym celu niezbędne jest zdobycie nowych warunków przyłączenia.

Co oznaczają skróty G11, G12 oraz taryfa G12w?

Są to oznaczenia najczęściej spotykanych w taryfach dla gospodarstwach domowych dla poboru energii elektrycznej. Oferuje je także Polenergia Sprzedaż. Co oznaczają poszczególne symbole? Posłużymy się taryfą energetyczną G12w:

  • G jest skrótem grupy taryfowej. Decyduje on o przeznaczeniu taryfy dla danej grupy odbiorców – w tym przypadku są to gospodarstwa domowe.
  • 1 wskazuje maksymalną umowną moc taryfy. W przypadku taryf G jest to zawsze 1.
  • 2 oznacza taryfę dwustrefową („taryfę nocną”,”prąd nocny”), tzn. że zmienna stawka za energię elektryczną uzależniona jest od godziny jej poboru i posiada dwie strefy cenowe (pozaszczytową – tańszą i szczytową – droższą). Jeśli w tym miejscu jest 1, to mamy do czynienia z taryfą jednostrefową, w której stawka za pobraną energię elektryczną przez całą dobę jest stała. Natomiast 3 oznacza podział doby na trzy strefy cenowe (niskich, średnich i wysokich cen), które zmieniają się w zależności od godziny poboru energii.
  • wwskazuje taryfę weekendową. Mówi o tym, że energia elektryczna jest tańsza nie tylko poza godzinami szczytu, ale także przez całą dobę w weekendy. W przypadku innych grup taryfowych można odnaleźć również oznaczenie “p” oraz “e” oznaczające taryfy przedpłatowe. Dotyczą one właścicieli posiadających tzw. przedpłatowy licznik energii, który należy „doładowywać” z góry podobnie jak telefon na kartę, w innym przypadku energia elektryczna nie będzie dostępna w lokalu użytkownika.

Charakterystyka taryfy G11

Taryfa energetyczna G11, czyli taryfa podstawowa, jest najbardziej popularną taryfą w polskich gospodarstwach domowych. Nosi także nazwę jednostrefowej z uwagi na stałą cenę energii elektrycznej każdego dnia, niezależnie od godziny jej poboru. Dzięki temu obliczenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej jest proste.

Dla kogo taryfa G11?

Taryfa podstawowa jest dedykowana gospodarstwom domowym, w których pobór energii występuje w ciągu dnia i w nocy, w nienormowanych godzinach. Świetnie sprawdza się w przypadku użytkowania elektronicznych urządzeń domowych RTV i AGD tj. pralki, suszarki, zmywarki, piekarnika elektrycznego itp. zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach wieczornych czy nocnych. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności planowania, kiedy korzystanie ze sprzętów domowych najmniej obciąży budżet domowy.

Taryfa G12 vs taryfa G12w

TARYFA G12 taryfa dwustrefowa „nocna”

Taryfa G12 jest taryfą dwustrefową. Oznacza to, że użytkowników obowiązują dwie strefy czasowe, w których stawki za energię elektryczną różnią się. W szczycie, czyli najczęściej w godzinach 6-22 (godziny te ustala operator systemu dystrybucyjnego) energia charakteryzuje się wyższą ceną. Natomiast w godzinach nocnych, poza szczytem taka sama ilość pobranej energii będzie kosztowała mniej.

TARYFA G12w – taryfa dwustrefowa „weekendowa”

Warunki taryfy G12w są zbliżone do tych w taryfie G12. Jedyną różnicą jest dodatkowe uwzględnienie niższych cen energii w weekendy, czyli soboty i niedziele oraz w dni ustawowo wolne od pracy. Zazwyczaj dotyczy to czasu między godziną 22 w piątek a 6 w poniedziałek.

 

Dla kogo taryfa G12 i G12w?

Obie taryfy w szczególności sprawdzają się w gospodarstwach domowych, w których korzystanie z urządzeń elektrycznych jest bardziej intensywne w godzinach wieczornych i nocnych. Wybór tych taryf także zaleca się użytkownikom posiadającym ogrzewanie elektryczne czy elektryczny zasobnikowy podgrzew wody. W takich przypadkach tańsza energia elektryczna pobrana w godzinach między 22 a 6 może być przeznaczona na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzania pomieszczeń.

Zmiana taryfy – jak to zrobić?

Najważniejszym krokiem jest obliczenie opłacalności danej taryfy w gospodarstwie domowym. W tym celu wykorzystuje się licznikowe odczyty wartości pobranej ilości energii elektrycznej. Weryfikacja powinna mieć miejsce o różnych porach dnia. Jeśli ponad 25% energii pobierane jest w okresie drugiej – niższej strefy cenowej, to warto przyjrzeć się bliżej konsumpcji energii w naszym domu i zastanowić się nad wyborem taryfy G12 albo G12w.

Zawarcie lub zmiana umowy

Zmiana taryfy u tego samego sprzedawcy energii elektrycznej związana jest jedynie z przesłaniem wniosku lub zlecenia. W Polenergii Sprzedaż zarówno zawarcie umowy, jak i zmiana taryfy nie jest skomplikowana, bo wszystko odbywa się online. Możesz to zrobić samodzielnie bez drukowania i wypełniania stosu dokumentów oraz bez wychodzenia z domu.

Taryfa G11 oraz G12 i G12w z gwarancją ceny!

Realne oszczędności daje nie tylko wybór dopasowanej taryfy, ale także gwarancja jej ceny w dłuższym okresie czasu. Optymalne dopasowanie taryfy i skuteczne oszczędzanie energii może wpłynąć na niższe rachunki prądu. W Polenergii Sprzedaż znajdziesz zieloną energię w Standardzie Energia 2051 z gwarancją ceny na dwa lub na trzy lata, co pozwoli zabezpieczyć koszt prądu dla Twojego domu. Dodatkowo w pakiecie uzyskasz możliwość skorzystania z pomocy fachowca w razie awarii. 

 

Źródła:

https://cire.pl/

https://laczynasnapiecie.pl/

https://www.rachuneo.pl/taryfy-pradu

https://www.rachuneo.pl/artykuly/g11-czy-g12-ktora-wybrac