< powrót

Na co zwrócić uwagę przy doborze dostawcy energii?

Koszt prądu elektrycznego stanowi sporą część wydatków w każdej firmie i domu prywatnym. Tymczasem nie każdy ma świadomość, że opłaty można ograniczyć poprzez wybór odpowiedniego dostawcy energii elektrycznej. Korzystanie z oferty konkretnej firmy może przynieść też inne korzyści, wymierne dopiero w dłuższej perspektywie czasu. Kończy Ci się umowa i zależy Ci na dostawcy energii w Polsce? Sprawdź, na jakie aspekty zwrócić uwagę.

Koszt dostawy energii

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zmianę dostawcy energii, jest korzystniejsza oferta. Większość z nas zmianę operatora rozważa dopiero w momencie otrzymania wyrównania do rachunku. Śledząc w wyszukiwarkach oferty innych dostawców, z pewnością znajdziesz firmy, które pobierają niższe opłaty za 1 kWh energii. Łatwo możesz zatem policzyć oszczędności na każdym rachunku.

Wybór najniższej stawki za jednostkę nie powinien być najważniejszym i jedynym kryterium wyboru dostawcy energii. Sprawdź dokładnie, czy cena w cenniku jest niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy. Czasem zdarza się, że dostawcy dostosowują ceny do średnich wartości na rynkach i zmieniają je adekwatnie do zmian.

Inną sytuacją, na którą musisz uważać, jest dostosowanie ceny do podwyżek ogłaszanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Jeśli Twoja umowa z dostawcą energii elektrycznej zawiera taki punkt, możesz spodziewać się nagłych podwyżek już w kolejnym miesiącu po zatwierdzeniu zmian.

Pozostałe warunki umowy i współpracy z dostawcą energii

Cena jednostki energii jest bardzo istotna, jednak musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne punkty umowy z operatorem. Profesjonalni dostawcy energii w Polsce muszą mieć koncesję na sprzedaż prądu, wydawaną przez Urząd Regulacji Energetyki. To absolutne minimum, jakie musisz zweryfikować przed podpisaniem umowy.

Warunki umowy to kolejny element, który trzeba rozważyć. Część dostawców energii elektrycznej proponuje długoterminowe umowy, które mogą trwać nawet 3 lata lub dłużej.

Pozostańmy na chwilę właśnie przy obsłudze, ponieważ to ona w dużej mierze wpływa na opinię o konkretnym dostawcy. Sprawdź, jak przebiega komunikacja z biurem obsługi. Zasięgnij opinii wśród znajomych i poczytaj branżowe fora. Cechami dobrego dostawcy energii są między innymi:

  • łatwa komunikacja, najlepiej w sposób zdalny, dzięki czemu można zaoszczędzić czas,
  • minimalna ilość awarii,
  • zespół serwisantów reagujących błyskawicznie w przypadku problemów.

Źródła pozyskiwania energii elektrycznej

Walory techniczne i ekonomia to nie wszystkie elementy, które warto rozważyć przed wyborem dostawcy energii elektrycznej. Obecnie coraz większą uwagę przykłada się do ekologii. Zdecydowana większość prądu w naszym kraju jest wytwarzana w procesach spalania węgla, co podnosi emisję CO2 do atmosfery, co nie ma wiele wspólnego z czystym środowiskiem.

Jednak pojawiają się dostawcy energii w Polsce, którzy także zwracają uwagę na konieczność ochrony środowiska i ograniczenie emisji CO2. W Polenergia korzystamy tylko z własnej infrastruktury, która wytwarza zieloną energię. Nasza, ciągle rozbudowywana sieć farm fotowoltaicznych i wiatrowych całkowicie zaspokaja potrzeby obecnych i przyszłych odbiorców. Wybierając prąd od Polenergia, dbasz o środowisko naturalne. Szczegółowe informacje na temat OZE przeczytasz w naszym artykule “Czym są odnawialne źródła energii?”, do którego zapraszamy.

Dlaczego wybór ekologicznego dostawcy energii elektrycznej jest tak ważny? Jeśli nawet nie przejmujesz się środowiskiem naturalnym, możesz przekuć ten wybór w sukces biznesowy. Wiele przedsiębiorstw wybiera współpracę z firmami, które w swojej polityce kierują się nie tylko względami ekonomicznymi. Stawiając na ekologię, poprawisz renomę swojego biznesu, a to doprowadzi do poszerzenia grona odbiorców i współpracowników.