< powrót

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy dostawie prądu

Większość z nas nie zastanawia się nad procesem dostawy prądu do domu i firmy. Tymczasem konkretne działania, poprzedzone dokładnym poznaniem rynku, mogą przynieść wymierne oszczędności i korzyści. Choć właścicielem sieci doprowadzającej energię do Twojego mieszkania jest konkretna firma, nie jesteś zobowiązany do podpisywania z nią umowy sprzedaży. O co chodzi i na co zwracać uwagę przy dostawach prądu?

Dostawa prądu – czym się różni sprzedaż i dystrybucja?

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Jednak dostawy prądu wcale nie muszą pochłaniać lwiej części budżetu. Sprawdzając oferty od innych sprzedawców, sam znajdziesz możliwości obniżenia wysokości rachunków.

Rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe, a sytuacja na rynku nie napawa optymizmem. Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów jest próba zmiany firmy odpowiedzialnej za dostawy prądu. Nie oznacza to, że będziesz musiał wymieniać instalację lub przepinać się do innej infrastruktury. Zanim przejdziemy do dalszych informacji, wyjaśnijmy, kto jest kim przy dostawie prądu.

Z założenia dostawcą prądu jest firma obsługująca sieć energetyczną, w której znajduje się Twój budynek. Jest ona jednocześnie dystrybutorem energii i jego sprzedawcą, a zatem kompleksowo realizuje dostawy prądu. Od pewnego czasu konsument ma jednak możliwość wyboru. Nie da się zmienić firmy, obsługującej sieć, jednak możesz zmienić sprzedawcę. Dzięki temu ograniczysz rachunki, wybierzesz inne korzystniejsze warunki umowy, albo skorzystasz z oferty sprzedawcy mocniej skoncentrowanego na pozyskiwaniu prądu z OZE. O wadach i zaletach takiego rozwiązania przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym “Odnawialne źródła energii – poznaj wady i zalety”, do którego zapraszamy.

Dostawa prądu przez innego sprzedawcę – co musisz zrobić?

Jeśli znalazłeś bardziej interesującego sprzedawcę niż Twój dotychczasowy, możesz bez większych problemów zmienić firmę, która sprzedaje Ci prąd.

Zacznij od znalezienia umowy z obecnym sprzedawcą i sprawdź na niej termin obowiązywania. Następnie podpisz umowę z nowym sprzedawcą, która wejdzie w życie najpóźniej od dnia zakończenia poprzedniej. Jeśli nie miałeś wcześniej okazji na zmianę sprzedawcy, będziesz musiał zerwać dotychczasową umowę z obecnym operatorem i podpisać jedynie dokument dotyczący dystrybucji prądu. Z technicznego punktu widzenia, będziesz otrzymywał dwa oddzielne rachunki: za dystrybucję i sprzedaż prądu.

W dniu zakończenia dotychczasowego zobowiązania i przejścia do nowego sprzedawcy musisz odpisać stany licznika. W niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana licznika, co ułatwi rozliczanie późniejszych dostaw prądu. Wybierając nowego sprzedawcę, zwróć uwagę na długość umowy i zawarte w niej inne warunki. Sprawdź, czy zerwanie umowy nawet w przypadku uciążliwej przerwy w dostawie prądu nie będzie wiązało się z karami.

Przerwy w dostawie prądu – jak ich uniknąć?

Największym kłopotem klientów związanym ze zmianą sprzedawcy, jest przerwa w dostawie prądu. Nieprawidłowo podpisana umowa lub inne uwarunkowania doprowadzą do tego, że znajdziesz się w dość trudnej sytuacji. Mimo że jednym dostawcą zerwiesz umowę, to drugi jeszcze nie będzie dostarczał prądu. Jak uniknąć takiej przerwy w dostawie prądu?

Zacznij od bardzo dokładnego przeczytania dokumentu i wyznaczenia daty przejścia z dotychczasowej umowy na nową. Sprawdź też, czy nowy sprzedawca ma podpisane porozumienie z operatorem sieci. Jeśli wykluczysz już sprawy formalne, praktycznie nie ma szans na to, że pozostaniesz bez dostępu do energii elektrycznej.