< powrót

Elektromobilność – co to takiego?

Elektromobilność, inaczej mobilność elektryczna, odnosi się do wykorzystania pojazdów napędzanych energią elektryczną, zamiast tradycyjnych paliw kopalnych. Termin ten jest często używany w kontekście pojazdów drogowych, takich jak samochody, motocykle, rowery i autobusy elektryczne, ale obejmuje również inne środki transportu, takie jak pociągi, tramwaje i statki, które są zasilane energią elektryczną.

Elektromobilność - co to takiego?

Kluczowe elementy elektromobilności

Wykorzystanie energii elektrycznej w transporcie to krok prowadzący do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Na elektromobilność składa się kilka elementów, bez których ten sektor nie może się rozwijać. Najważniejszą częścią elektromobilności są pojazdy, które wykorzystują energię elektryczną jako główne źródło zasilania. Mogą one być całkowicie elektryczne (BEV), hybrydowe plug-in (PHEV) lub hybrydowe (HEV).

Kolejnym istotnym elementem elektromobilności jest infrastruktura ładowania. Sieci stacji ładowania są niezbędne do umożliwienia łatwego dostępu do ładowania dla całkowicie elektrycznych pojazdów. Mogą one obejmować ładowarki publiczne, domowe i komercyjne.. W kontekście elektromobilności energia odnawialna, taka jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna, może być wykorzystywana do generowania prądu elektrycznego potrzebnego do ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to kluczowy element, który czyni elektromobilność bardziej zrównoważoną opcją w porównaniu do pojazdów napędzanych olejem napędowym czy benzyną. O tym, dlaczego należy skupić się na tym zagadnieniu, napisaliśmy w artykule “Zapobieganie skutkom zmian klimatu”.

Ważne są również regulacje rządowe i polityka dotycząca zmniejszenia emisji CO2, poprawy jakości powietrza i wspierania zrównoważonego transportu, które mogą istotnie wpływać na rozwój elektromobilności. Elektromobilność w Polsce jest przedmiotem zainteresowania m.in. Ministerstwa Energii. Jednym z filarów PEP2040 (Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.) jest dobra jakość powietrza; aby to osiągnąć, rząd przewiduje elektryfikację transportu poprzez umożliwienie zakupu wyłącznie zeroemisyjnych autobusów w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Redukcja emisji pochodzącej z transportu to priorytet, więc dalszy rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest bardziej niż pewny.

Zielona energia i elektromobilność – powiązania

Zielona energia, znana również jako energia odnawialna, odgrywa kluczową rolę w elektromobilności, tworząc zrównoważony ekosystem, który nie tylko zmniejsza zależność od paliw kopalnych, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Pojazdy o napędzie elektrycznym nie emitują gazów cieplarnianych i toksycznych związków, takich jak tlenek węgla, tlenek azotu czy dwutlenek azotu, które wchodzą w skład spalin samochodowych. Wiąże się to z korzyściami zarówno klimatycznymi, jak i na poziomie lokalnego ekosystemu, dzięki czemu jakość powietrza jest lepsza. Aby zwiększać korzyści środowiskowe i zdrowotne płynące z rozwoju elektromobilności, konieczne jest zwiększenie udziału zielonych źródeł energii w miksie energetycznym. Zielona energia pomaga w osiągnięciu celu elektromobilności, którym jest zrównoważony rozwój. Przez zastąpienie paliw kopalnych energią odnawialną, emisja gazów cieplarnianych jest znacznie zredukowana, co pomaga w walce z globalnym ociepleniem.

Jak sektor elektromobilności rozwija się w Polsce?

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce przebiega dynamicznie. Jest to związane zarówno ze wsparciem rządu, jak i z rosnącą świadomością społeczną na temat korzyści płynących z ekologicznego transportu. Przykładem programu rządowego, który wspiera rozwój elektromobilności, jest “Mój elektryk”, dzięki któremu zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mogli uzyskać bezzwrotną dotację na zakup i leasing zeroemisyjnych środków transportów. Kolejnym rządowym programem był “Zielony samochód”, dzięki któremu można było uzyskać wsparcie do pojazdu kosztującego nie więcej niż 125 tysięcy złotych.

Mimo że elektromobilność jest w Polsce nadal w fazie wzrostu, to tempo tego rozwoju jest imponujące i daje powody do optymizmu. Szacuje się, że do końca roku 2023 po polskich drogach będzie jeździć nawet 100 tysięcy samochodów elektrycznych. Wzrasta również zainteresowanie innymi pojazdami, takimi jak hulajnogi, rowery czy skutery elektryczne. Zdecydowane działania rządu, postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość społeczna mogą przyczynić się do przyspieszenia przejścia na elektromobilność w najbliższych latach.

Jak zmniejszyć emisję podczas podróżowania?

Jeśli posiadasz elektryczny pojazd i chcesz ładować go zieloną energią elektryczną – zainteresuj się ofertą Polenergii. Posiadamy własne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, dzięki którym możemy dostarczać energię ze źródeł odnawialnych o każdej porze. Źródło pochodzenia energii jest potwierdzone certyfikatem Energia 2051. Rozwijamy również sieć ogólnodostępnych stacji ładowania (więcej na: https://polenergia-emobility.pl/) Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą dla klientów indywidualnych i biznesowych.

 

 

Źródła

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/174947-trzy-glowne-filary-projektu-polityki-energetycznej-polski-do-2040-r

https://businessinsider.com.pl/technologie/motoryzacja/czym-sie-rozni-hybryda-od-hybrydy-plug-in-a-phev-od-auta-elektrycznego-bev/xc0c07x

https://www.tesla.com/pl_pl/supercharger

https://samochody.pl/blog/wpis/co-zawieraja-spaliny-samochodu-i-jak-wplywaja-na-srodowisko

https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/program-moj-elektryk–pytania-i-odpowiedzi

https://www.gov.pl/web/nfosigw/zielony-samochod—dofinansowanie-zakupu-elektrycznego-samochodu-osobowego-m1

https://www.gov.pl/attachment/3209a8bb-d621-4d41-9140-53c4692e9ed8

https://elektromobilni.pl/prawie-12-tysiecy-aut-elektrycznych/