< powrót

Jak odnawialne źródła energii wpływają na rachunki?

Rosnące ceny energii i problemy z węglem sprawiają, że coraz więcej słyszy się na temat odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie czystej energii z naturalnych źródeł jest przyszłością energetyki. W jaki sposób nowe sposoby tworzenia prądu mogą wpłynąć na rachunki za energię elektryczną? Co możesz zrobić, żeby ograniczyć wydatki na prąd i przyczynić się do ochrony środowiska?

Odnawialne źródła energii – co to jest?

Od lat pojęcie OZE jest odmieniane przez wszystkie przypadki i podawane w rozmaitych kontekstach. Niejednokrotnie z różnych stron można usłyszeć zarówno pochlebne opinie na ten temat, jak i głosy krytyczne. Warto zatem wyjaśnić, czym są odnawialne źródła energii i w czym tkwi ich fenomen.

Odnawialne źródła energii to wszystkie metody pozyskiwania prądu, które korzystają ze zjawisk przyrodniczych uznawanych za niewyczerpalne. Sztandarowym przykładem jest energia słoneczna, której w ciągu najbliższych milionów lat nie powinno nam zabraknąć. Wśród OZE, z których pozyskuje się prąd elektryczny, należy wymienić jeszcze energię wiatrową i wodną, a zatem instalacje do generowania prądu z wiatru i wody w rzekach.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd dzięki OZE?

Konwencjonalne źródła energii elektrycznej korzystają z procesów spalania węgla i gazu ziemnego. Podczas spalania wytwarza się temperatura wykorzystywana do uruchamiania turbin i generowania prądu. Jednak energetyka oparta na paliwach nieodnawialnych nie ma przyszłości. Już teraz pojawiają się problemy z cenami i dostępnością węgla.

Jak odnawialne źródła energii mogą zmienić sytuację? Energia węglowa z każdym rokiem, a nawet miesiącem, jest droższa. Rosną koszty wydobycia, wytworzenia, a także opłaty za emisję CO2. Z kolei instalacje do wytwarzania energii odnawialnej są kosztowne tylko na etapie ich wybudowania, a następnie przez kilkanaście lat generują prąd już niemal bez żadnych kosztów. Szerzej o wadach i zaletach OZE przeczytasz w artykule “Odnawialne źródła energii – poznaj wady i zalety”, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

W takim razie, jak zmniejszyć rachunki za prąd dla firm i prywatnych użytkowników? Rozwiązaniem jest właśnie większy udział OZE w miksie energetycznym kraju. Wzrost ilości zielonej energii doprowadzi do tego, że średnia cena prądu dostępnego na rynku spadnie. Takie zjawisko zauważono już w wielu krajach na zachodzie Europy, gdzie udział OZE dochodzi nawet do 50 procent.

Odnawialne źródła energii nie tylko dla domów jednorodzinnych

W ostatnich latach bardzo popularna stała się budowa sieci fotowoltaicznych na własny użytek. Na dachach wielu budynków jednorodzinnych pojawiły się charakterystyczne instalacje PV, a ich właściciele chwalą się minimalnymi opłatami za utrzymanie sieci energetycznych. Wprowadzenie dopłat do budowy paneli, ulg prawnych i minimalnych formalności doprowadziły do tego, że udział OZE w rodzimym miksie energetycznym nieznacznie wzrósł.

Sytuacja z montażem paneli w pewnym stopniu faworyzuje tylko jedną grupę użytkowników, czyli właścicieli domów jednorodzinnych. Tymczasem szereg mieszkańców miast i zamieszkujących obiekty wielorodzinne, nie może skorzystać z podobnego udogodnienia. Jak zmniejszyć rachunki za prąd w takiej sytuacji?

Rozwiązanie może przynieść Polenergia. Zajmujemy się bowiem sprzedażą prądu elektrycznego wytworzonego tylko przez instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii. Własne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe sprawiają, że możemy zapewnić konkurencyjne ceny nawet pomimo wzrostu kosztów wytworzenia energii na rynku.

Nasza oferta jest skierowana zarówno do indywidualnych odbiorców – zakładka dla domu, jak i firm – zakładka dla biznesu. Bez większych formalności możesz podpisać umowę i korzystać z czystej energii. Ponadto masz wpływ na ograniczanie emisji CO2, rozwój infrastruktury OZE i wpływa na poprawienie miksu energetycznego. Jeśli zależy Ci na ekologii i chcesz dołożyć swoją cegiełkę do obniżenia cen prądu, sprawdź naszą ofertę.