< powrót

Energia z lądowych farm wiatrowych

Energia z ladowych farm wiatrowych

Czym jest lądowa farma wiatrowa?

Lądowa farma wiatrowa to zespół elektrowni wiatrowych, które wykorzystują siłę wiatru do wytwarzania energii elektrycznej. Energia wiatru zalicza się do odnawialnych źródeł energii, o których szerzej pisaliśmy w naszym artykule “Czym są odnawialne źródła energii?”. W dużym uproszczeniu mowa więc o tych, które nie powodują deficytu w naturalnych zasobach. Wiatr to nieskończone źródło energii, dlatego farmy wiatrowe są przyszłością światowego rynku energetyki.

Od czego zależy wydajność lądowej farmy wiatrowej?

Wiatr to naturalnie występujący ruch powietrza, który jest główną siłą napędową farm wiatrowych. Łopaty turbin wiatrowych naturalnie mu się poddają i są wprawiane w ruch – powstaje energia kinetyczna, która w generatorze jest zamieniana na energię elektryczną.

Zasada działania elektrowni wiatrowych jest prosta, jednak ich wydajność zależy od kilku czynników. Praca turbin wiatrowych jest optymalna tylko w określonym przedziale prędkości wiatru. Zbyt słaby wiatr powoduje stopniowy spadek wydajności turbiny, natomiast za mocny może doprowadzić do wyłączenia i hamowania turbiny wiatrowej, tak, aby zapobiec jej uszkodzeniu.

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy wydajność lądowej farmy wiatrowej, jest umiejscowienie farmy. Warunki wietrzności dla celów energetycznych w Polsce są optymalne, jednak z mapy rocznej wietrzności Polski można wywnioskować, iż w niektórych miejscach elektrownie wiatrowe będą pracować wydajniej. Zalicza się do nich m.in. północ Polski – w tym Mazury i Wybrzeże, co jest związane m.in. z obecnością zbiorników wodnych.

Na wydajność lądowej farmy wiatrowej wpływa również moc urządzeń i ich ilość. Należy liczyć się z tym, że większa ilość turbin wiatrowych oraz ich większa moc oznacza jednocześnie wyższe koszty inwestycyjne.

Lądowe farmy wiatrowe Polenergia w Polsce

Lądowe farmy wiatrowe to źródło czystej energii, co oznacza, że jej wytwarzanie nie generuje gazów cieplarnianych i nie wymaga eksploatacji zasobów nieodnawialnych Ziemi. Z tego powodu są one głównym źródłem energii, z której korzystają świadomi konsumenci i przedsiębiorcy, podzielający nasze wartości.

Pierwsza farma wiatrowa, czyli FW Puck, powstała w roku 2007. Od tego czasu Polenergia S.A. nieprzerwanie realizuje kolejne inwestycje, dzięki którym wytwarzamy coraz więcej energii elektrycznej, a tym samym możemy z powodzeniem zaspokajać potrzeby energetyczne klientów indywidualnych i biznesowych.

Lądowe farmy wiatrowe czy farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne, podobnie jak lądowe farmy wiatrowe, to alternatywne źródło energii. Szczegółowe informacje zamieściliśmy w artykule “Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa?”. Fotowoltaika nie powinna być postrzegana jako konkurencja dla pozyskiwania energii z wiatru. Wspomniane rozwiązania dobrze się uzupełniają, ponieważ służą do produkcji prądu z wykorzystaniem różnych czynników atmosferycznych. Panele fotowoltaiczne, zainstalowane na farmach, osiągają maksymalną wydajność podczas słonecznych dni, którym rzadko towarzyszy intensywny wiatr. Natomiast elektrownie wiatrowe mogą dostarczać prąd niezależnie od natężenia światła słonecznego, co jest ważne szczególnie jesienią i zimą, kiedy wydajność systemów fotowoltaicznych jest niższa.

Lądowa energetyka wiatrowa – tak czy nie?

Dywersyfikacja miksu energetycznego i dążenie do neutralności klimatycznej to priorytet. Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ograniczenie eksploatacji zasobów Ziemi to tylko niektóre z korzyści, których można się spodziewać, inwestując w energetykę wiatrową. Zarówno lądowe, jak i morskie farmy wiatrowe, istotnie przyczyniają się do poprawy jakości życia każdego z nas.

Warto pamiętać, że korzystanie z czystej energii nie musi wiązać się z inwestycją we własne źródło energii, na przykład przydomową elektrownię wiatrową. Klienci – zarówno indywidualni, jak i biznesowi – którzy są zainteresowani przejściem na zieloną energię elektryczną, mogą skontaktować się z nami – niezbędne dane dostępne są w zakładce kontakt. Wytwarzamy energię na własnych farmach wiatrowych i fotowoltaicznych oraz zajmujemy się jej dystrybucją.

 

Źródła:

https://kierunkizamawiane.apsl.edu.pl/pliki/czystaenergia/raport2_II.pdf

https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-farm-wiatrowych-w-polsce/

https://www.eltelnetworks.pl/blog/2023/ile-czystej-energii-produkuje-farma-wiatrowa/

https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5485/10/5/1/energia_ze_zrodel_odnawialnych_w_2021_roku.pdf